T3nettet og T3Klub Danmark forum
T3 Fora.. => Diesel Fora => Emne startet af: WBX Manden efter 16. Oktober 2007 kl: 18:18:38
-
Køb en diesel, så er du sikker på at få brug for dette forum. :P
Prøv at søg lidt på diesel vs. WBX, der skulle være RIGELIGT med læse stof.
Start i T3's ABC
mvh.
Rasmus
-
Så tror jeg kæresten er med på at næste bil skal være en T3'er Han eller hunkøn ? :lol:
Vil prøve at finde en i Tyskland. Kunne være fedt med en Carat, men ved ikke rigtig da vi helst skal kunne sove i bussen. Så vidt jeg ved er der ikke sove beslag i Carat. Men udstyrslisten tiltaler mig.
Er der ikke netop sovebeslag og madrasser i en Carat ?
Tyskland kan bestemt anbefales.
Ved ikke om det skal være diesel eller benzin. En rimelig økonomi vil være fedt da det skal være helårs primær bil.
Økonomi. Primær bil. Sig mig ved du det er T3NETTET du har skrevet på. :?:
Diesel = Dyr vægtafgift.
Benzin = Billigere vægtafgift.
I de sidste årgange er det vel "almindelige motorer" (Ikke boxer).
Benzinere er boxer, Diesel er Golf motorer.
Hvilken er valgt som henholdsvis som benzin og dielsel. Min bagtanke er at opgradere motor.
Du køber altså en bil for at kunne opgradere motoren. ? OK Køb en Fed Benziner og få en 1,8 L Audi række 4 i, så har du en moderne motor og en fed karosse. Måske lidt dyrt men fint setup.Er det golf eller ?
Diesel er næsten Golf, benz er boxere, eller eftermonteret Audi/VW 4 eller 5 bens.
Hvor svært er det at f.eks opgradere en 1.6 TD til lidt større Kroner svært, vil jeg mene.
Er det ikke nemmest at opgradere diesel modellerne (motor mæssigt) ?
Næe det tror jeg da ikke, mon ikke det bliver det samme. Problemet er hvis du skifter mellem Benz og diesel.
Sæt dig nu grundigt ind i hvad du vil med din bil, hvorfor det skal være en T3, om det er klogt, eller bare en dille. De fleste herinde er smittet af en bacille, og det plejer at tage tid og penge. Men for pyffen da magen til charme, selvtillid og lækker udseende køretøj er svært at finde.
Generelt er Dieseldrengene solide mennesker, med ro i sjælen og brug for et transportmiddel, som de gerne skruer på. De betaler en større vægtafgift, og kører flere kilometer i deres stowte køretøj.
Generelt er Benzindrengene "Brian'er". Ikke meget for at bruge bilen, den skal bare pudses, tunes og have meget brede dæk på. De kører ikke ret meget for benzinen er dyr, og den sluger som en kamel. De betaler mindre i vægtafgift, men nyder da at have en T3.
Sådan er mine meget generelle betragtninger :lol:
VH Kurt Salvesen
-
Der er ikke sovebeslag i en Carat, der er tilgengæld 6 enkelt stole. Det bedst udstyrede T3 efter min mening er en Multivan, og hvis du køber en *star model har du stort set samme udstyr som en Carat. Men hvis du skal bruge den som camper, hvorfor så ikke gå efter en som er camper?
/Mads
-
Generelt er Dieseldrengene solide mennesker
Hentyder du her til deres høje BMI ? :lol:
Generelt er Benzindrengene "Brian'er". Ikke meget for at bruge bilen, den skal bare pudses, tunes og have meget brede dæk på.
Tjaa, kald os bare Brian'er
Jeg ville kalde os dem som holder af at køre mere end 120 km/t og værdsætter boxermotorens gangkultur, lyde og temperament.
Hvis man skal lave en hurtig +/- på 1,6 D/ TD og WBX kunne den se sådan her ud :
1,6 D/ TD:
Plus:
- billige og nemt tilgængelige reservedele
- mest brændstofbesparende
- nemt at finde et værksted som kan lave dem
- nemmest at få til at køre på alternativ og biobrændstof
Minus:
- arbejder hårdt i en T3, hvilket oftest medfører havarier på kostbare dele som motorblok, topstykke og turbo, hvis ikke meget særlige hensyn tages.
- forvendt ikke topfart over 100 km/t for en D og 125 km/t for en TD.
-10.000 i vægtafgift
WBX (WasserBoXer, vandkølet boxer)
Plus:
- mest kraftfulde, både hvad angår effekt, moment og ikke mindst hvor lavt krafterne leveres!
- mest holdbare (jeg kan ikke komme med beviser, men er sikker på, at hvis man tæller antallet af kørte km sammen på alle producerede T3'er, vil WBX'ern forholdsmæssigt have kørt flest km pr. motor)
- mindst vedligeholdelseskrævende.
- meget lavt vibrationsniveau.
Minus:
- dyr i brændstof (regn 7-10 km/l afhængig af motor model og kørselsmønster)
- svær at finde mekanikere til, som ved hvad de snakker om
- begrænset reservedelsleverandører
- forholdsvis dyr i reservedele (til gengæld skal du ikke skifte topstykke, som du skifter underbukser, ligesom dieseldrengene mm.)
Dette mener jeg er så tæt på fakta, at det ikke kan diskuteres!
Alt der her med om hvilken motor der lyder bedst, larmer mest og lugter grimmest, giver størst køreglæde mv. må være op til den enkelte.
Tilføj gerne, hvis der skulle være noget jeg har glemt !?
Mvh.
Rasmus
-
Sober beskrivelse Rasmus - lige med undtagelse af, at du tilsyneladende har en anden standard for, hvor tit man skifter underbukser end jeg :wink:
-
Generelt er Benzindrengene "Brian'er". Ikke meget for at bruge bilen, den skal bare pudses, tunes og have meget brede dæk på.
Btw. jeg har i gennemsnit kørt 30.000 om året de sidste 13 år i en T3 med WBX :wink:
-
30.000 km : 9 km/l X 9,20 kr/l = 30.666 kr + vægtafgift
Et tilsvarende dieselscenarie:
30.000 km : 12 km/l X 8 kr/l = 20.000 + vægtafgift.
Hvilket viser, at der i alle tilfælde er økonomi til den højere vægtafgift, hvis man i øvrigt forudsætter at vedligeholdelsesudgifterne er de samme. Det kan man nok ikke - på den anden side er det svært at sige, da det jo helt afhænger af, hvor meget man selv kan og vil skrue.
-
Nå drenge, skal i ikke en tur over i sviner tråden og hygge lidt? he he
-
tak til KHsalvesen for de altid meget nøjagtige betragtninger hahahahahaha :D vi elsker jer diesel drenge... lugten af gammel ulmende oliefyr mmmmmm :D gaz og i kan ta det
-
Tilføjelser:
De 10.000 kr i vægtafgift er for T3ere på hvide plader over hvor meget er det nu?? 1500 kg??
Planteolie koster for tiden 5 kr literen dertil skal lægges drivmiddelafgift på 2,33. Der skal dog indregnes noget opstartsudgift til start på planetoliedrift.
Vil man nedbringe driftstemperaturen i en turbodiesel skal man punge ud med ca. 3000 til en ekstern oliekøler og et "wasserkit" (under 200 kr)
<bias>
Ved en EU harmonisering og dermed bortfald af drivmiddelafgiften og en større udbredelse af planteolie som brændstof kan man nærme sig 3-4 kr literen for co2 neutralt brændstof.
M.h.t. driftstemperatur kan man også bare droppe den skide hårtørrer :twisted: :twisted:
</bias>
-
Nogle gør alt op i penge og km/l .....
Det gør jeg ikke ! :P
ellers havde jeg nok købt en Lupo, T4 el T5 for lang tid siden.
Kører T3 fordi jeg synes det er en sjov vogn og fordi jeg synes boxermotoren er helt fantastik dejlig på alle områder :lol:
Derfor:
Er du ligeglad med hastighed, boxermotorens her(sær)ligheder og selv kan skue på bilen, så kjøv da endelig en diesel!
Hvis det at køre bil for dig, er at fragte dig fra A til B, så kjøv da endelig en diesel!
-
elsker boxerbulder i 2tommer rør.... :D tror jeg alle gør inderst inde.
-
Jan skrev:
Ved en EU harmonisering og dermed bortfald af drivmiddelafgiften og en større udbredelse af planteolie som brændstof kan man nærme sig 3-4 kr literen for co2 neutralt brændstof.
Se lige den her: http://www.t3nettet.dk/viewtopic.php?t=3772&highlight=
-
Selv om jeg er diesel fanatiker ( for det meste) skal man ikke kimse af boxermotoren. Der er en grund til at porsche stædigt holde fast ved princippet.
Og ikke mindst det oversete mærke Subaru. De har sværget til boxermotoren i lang tid og har videreudviklet meget på den.
Det er jo fortræffeligheder som en fornem gangkultur, meget lavt tyngdepunkt m.m. som gør at de bruger den.
At den så desværre har en ulempe i et rimeligt højt brændstofforbrug må man tage med.
Det samme gør sig jo også gældende for den ultimative motor -- Wankel
Og desværre også den V8 jeg vil have i min personbil.
Men igen, det er en smagssag - individuelt - jeg giver gerne lidt mere pr. km for den køreoplevelse.
Men til rene fornuftsbiler, dvs. til og fra arbejde m.m. ville jeg altid vælge en diesel alene udfra km/l.
-
12 km/l og en march på 140 er efter mit bedste skøn ikke realistisk i en T3. Heller ikke med en TDI. Hvad mener I andre? En 2,1 benzin kan sikkert levere ydelsen, men brændstoføkonomien er snarere det halve.
TDI er endnu mindre omdrejningsvillige end kammerdieseler, og derfor skal der pilles gevaldigt ved gearingen, før man kan udnytte deres moment.
De tre blå biler, du har fundet er TDI'er - altså med motorer, der stammer fra f.eks. Golf 3/4 eller Passat. Den røde er en almindelig 1,6 TD, der blot har fået eftermonteret ladeluftkøler. Den ville klart være mit valg - også fordi jeg anser bilen for at være den flotteste og mest velholdte.
TDI konverteringer er lækre, men ikke helt ukomplicerede. En række steder, kan man ikke bruge standard komponenter, men må selv konstruere noget. Der er selvf. en sjov og udfordrende ting, hvis man kan. Søg lidt på vores søgefunktion her - TDI konverteringer har været diskuteret tusind gange.
-
den røde er bare den eneste som ikke har multivan indretning, og så har den noget som ligner hjemmelavede skærmforøgere :?
TDI'erne har vel retbeset også alt for meget moment til T3 gearkassen?
140 er ikke noget problem i en velkørende WBX, DJ el. MV, men 12km/l er ønsketænkning i den sammenhæng.
Økonomi og hurtig kørsel hænger bare ikke sammen i en bil med T3'ens CW-værdi.
/Mads
-
hey hey hva er der nu galt med aerofikumdikken på en T3.. :D den kløver sku da luften som en Netto butik :D
-
og den kan sagtens gå 140kmt og 12km/l... BARE IKK PÅ SAMME TID hahahahahaha :D
-
for benzinere er det nok ved 140 5-7 kml og 12 kmt er ved 80kmt i medvind med solen i ryggen lidt ned af bakke 8) diesel kan så vidt vides ikk køre ÆGTE 140 kmt :D eller hva sir i drenge??
-
en benzin syncro kan godt vise 140 det ku det gule lyn ihvertfald gøre med 205r14 dæk på inden polle købte den :D. meeen det var os den rå seje DJ med 112hk :D benzin power
-
OK hvordan hænger tingene så samme....
140 km/t = ? km/l
12 km/l = ? km/t
Hvilken Diesel skal der til det ene og det andet ?
Hvordan ser det samme billede ud for Benzin ?
Jeg tror vi lige skal have et par ekstra tal med ind i beregningerne, for at give lidt fornuft...
Hvis man køre T3 er det ikke for benz eller diesel økonomien. Det er en man lever med. Man kører T3 fordi det er et vogntøj med meget plads, højtsiddene kørestilling og masser af charme. Find en vogn med disse egenskaber og sammenlign så dine økonmital. jeg tænker indkøbspris, evt renteudgifter, størrelse, reservedelspriser og det hele, så har du et grundlag at gå videre med.
Dette er ikke et surt opstød, men blot en kølig konstatering 8)
Hinze
-
Vel talt Hinze!
Og kører man 140 i en diesel sådan jævnligt, så bliver brændstofudgifterne nok store, men alligevel udgør de kun en brøkdel af udgifterne til nye motorblokke, når nu plejlstængerne vil se dagens lys, hvilket de har en stærk trang til ved det omdrejningstal...
Reel tale: I en T3 diesel er den vedvarende marchhastighed max. 110 og det forudsætter ekstern oliekøler. Brændstoføkonomien i en diesel er mellem 10 og 13 afh. af stand og kørestil.
En benz.-version klarer noget højere hastighed, men den tager sig betalt! Er det forkert af gætte på 7-9 km/l ved daglig blandet kørsel?
-
næ min går alt mellem 7 og 11 og det er med single karburator :D ved daglig kørsel blandet by og landevej :D det er sku nok rimeli ok men den får oz jævnligt ny olie 5-40 og tændrør og bare almindelig hygge :D
-
@viclar
Jeg har en Syncro Bens (2.1 m. kat.) og selv om den maaske kunne klare det k0rer jeg ikke over 120km/t i den. Jeg kan holde den paa 120 vedvarende men som de andre er inde paa bruger jeg sygeligt meget beno generelt. Jeg gaetter paa jeg ligger paa ca. 5-7km./l ved blandet k0rsel.
Her er det vigtig at holde sig for 0je at jeg ville have svaert ved at finde lige saa sjove 5-7km./l nolge andre steder end min bus : )
og kunne du ikke lige fixe dine links - de er ret lange : )
- Jensen
-
min er en 1.9 benz med 4 gear så tophastigheden er nok i teorien 135kmt et sted nede i kassel bakker, med tilløb herhjemme fra. 8)
-
klima? det må være det jeg li har monteret oplukkelige 3 kantruder i dørene :D
-
namme nam :D er hvad jeg vil sige og erder tüv på så ska synshallen æde den
-
namme nam :D er hvad jeg vil sige og erder tüv på så ska synshallen æde den
Og det ser der ikke ud til at være på nummer 1...
Tror ikke den kan hverken synes i DK eller TÜV godkendes med std.bremser og 150 hk...
Std. bremserne har det svært nok med at klare de 112 hk.
-
vollabnahme nötig?? er det noget med tüv?
-
Ja, det betyder noget i retning af "hovedundersøgelse påkrævet".
-
få dog sælger til at sende en kopi af fahrzeugbrief og send det til SKAT. Så har du svaret på en registrering af en T3 med en fremdmotor.
Det er de færeste her på sitet der har de store fremdmotore i!
-
Hvis man tager de samme modeller og skifter benzinen ud med diesel(samme antal hk, omkring de 135 - 140 hk), hvor ligger de magiske tal så (km/t eller km/l) ?
Jarl har givet dig svaret.......en TDI er ikke så rpm villig som forkammer dieslerne - så skal du også have lavet en ny forlænget gearkasse! En højgearet T3 kasse. Går med standard dæk 120 kmt ved 4000rpm (det gør min)
-
Den sidste du linker til er så en Syncro....
-
Hvor tror i "tallene" ligger for den 2. (White Star modellen)
Sælger skriver 175 km/t, måske lidt overdrevet, men hvad med brændstofsforbruget ?
175 er i teorien ikke muligt med 136 hk.
Ifølge min tabel kræver vindmodstanden omkring 160 hk for at slæbe vore kære kummefrysere med den hastighed.
Det gennemsnitlige brændstofforbruget er ganranteret også større end på de "normale" T3 motorer.
Når alt kommer til alt er der en meget fin sammenhæng mellem benzinforbrug og hk, kun motorenes virkningsgrad kan gøre en forskel og den svinger ikke så meget mellem benzinmotorer.
At køre f.eks. 130 km/t i en T3 kræver omkring 70 hk, om det så er diesel, el, brint, komøg eller benzin den kører på.
Prisen på hk kan variere alt efter brændstof og virkningsgrad.
Hvor tror I afgiften vil ligge iforhold til de "normale" 20k - 30k ?
Undskyld jeg linker til en masser busser, men er altså lidt nysgerrig
Her er lige en mere : (Hvor ligger tallene (km/t, km/l og afgift) for denne) ?
Denne her er jo flagskibet med "porsche" motoren
Afgift er garanteret høj og km/l er garanteret lav (optimistisk omkring 6 i gennemsnit)
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=31318647&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=44%2C45%2C46&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=85&minPowerAsArray=KW&maxPowerAsArray=109&maxPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=1985-01-01&features=ABS&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&customerIdsAsString=&lang=de&pageNumber=1
-
Her kan du selv sidde og lege med gearinger, hastigheder, gearkasser, hk/kmt osv.
Den hvide tynde kurve er hk (vandrette scala i toppen af diagrammet) pr. km/t (lodrette scala til venstre)
PS. Java skal være installeret på din compuper
-
Vi er simpelthen nødt til at forholde os til nogle enkelte facts, før vi sejler videre i dreamland:
1) Med de biler du kigger på er brændstofudgiften perifær sammenlignet med de øvrige udgifter. Forestil dig en 6 benet WBX. Det er en ekstremt dejlig motor, men alt er custom-made. Dvs. at du ikke bare går ned til Meca og køber en udstødning eller en strømfordeler. Nej, du undersøger, om Porsche har noget, der passer (og betaler Porsches pris) eller også får du en talentfuld rørsmed til at lave noget til enkeltstykspris.
2) T3'ere findes med tre dieselmotorer, der er standardtypegodkendt i DK og i D. Det drejer sig om en med 50 hk, en med 57 hk og en med 70 hk. Alle andre mere eller mindre fantasifulde ombygninger kan kun godkendes på synsmandens nåde og bamhjertighed. Derfor er der - i modsætning, hvad der tidligere er hævdet - ingen automatik i, at en bil, der er godkendt i D med ombygninger også kan godkendes i DK. Læs mere om det i "Detailforeskrifter for motorkøretøjer" på Færdselsstyrelsens hjemmeside. Man risikerer med andre ord at have købt en spændende bil i D, som man kun må køre i hjemme på græsplænen.
3) Ang. højeffektdieselmotorer, så er der frit slag på TDI-hylden. Men er du opmærksom på omdrejningsproblematikken og er du bekendt med T3'erens notorisk elendige gearkasse, der slet slet ikke kan håndtere det moment, som de kraftige TDI'er kan præstere?
4) Vær endvidere opmærksom på, at en bil kan risikere at blive afvist ved syn, fordi man ikke kan dokumentere, at bilen er egnet til den større effekt. Der verserer rygter om en synsmand i Nordjylland, der vil godkende T3'ere med hvad som helst, men jeg må ærligt sige, at det forekommer som et noget tyndt sikkerhedsnet, når man er ude og købe sådan en fin bil.
5) Du siger, at du har erfaring fra andre rugbrød. Hvad synes du selv om deres køreegenskaber? Synes du, at der er stabilitet og sidevindsresistens til at køre 140 i march? Det synes jeg ærlig talt ikke. Selv om jeg kører i en originalt sænket version med oprindelige skørter spoilere og jeg skal komme efter dig, så synes jeg, at den trygge tophastighed ligger på max 120.
Ang. brændstoføkonomi og diesel, så vær opmærksom på, at jo nærmere en diesel kommer på sin topydelse, jo mindre er dens økonomiforspring i forhold til benzinere. Derfor: Skal man tvinge en T3'er med aerodynamik som en mejetærsker gennem luften med 140 km/h, så koster det enorme mængder brændstof - også med en TDI. Et hurtigt skud fra hoften: 6-8 km/l.
Når du læser, hvad alle vi tossede T3-nørder skriver, så tror jeg du skal tænke overveje at træffe et valg: Enten forelsker du dig i en T3'er og køber en, og accepterer dens karakter, som en bil, man ikke kører stærkt i. Jeg tror, at hvis du laver en rundspørge her, så vil mange svare, at en rimelig marchhastighed er 90-100 stykker. Og det er rigeligt! Når man kører T3, så har man nemlig ikke travlt. Nej man nyder at cruise afsted i en behagelig opret stilling og se tingene lidt foroven. Man kan kun kigge uforstående på den hektiske trafik af små forhastede pissemyrebiler, der bevæger sig nervøst rundt nede ved asfalten. Har man det ikke sådan, så er det noget andet man skal købe. der findes jo da f.eks. MPV'er med masser af hk, der kører billigt med TDI-maskiner - til gengæld lugter de stadig af plastic, når de er ti år gamle ...
Take it or leave it - jeg erkender, at jeg er subjektiv, og jeg respekterer andre synspunkter.
-
Jeg vil mene at en veltrimmet T3'er som ikke er for tung godt kan tage 130 km/t sikkerhedsmæssigt, det er bare min vurdering, men det koster at køre stærkt :!: :idea:
Har selv oplevet hvor ubehagligt det kan være at køre 140 med en godt læsset T3, den kan faktisk ikke bremse med std. bremserne !
Mht. sidevind kan det afhjælpes med en hårdere sænkning (jeg kører selv med et Projekt Zwo sænkningssæt), bredere dæk og nogle dæk som er noget lavere end de baderinge Jarl kører rundt med :wink:
-
jeg kører selv med et Projekt Zwo sænkningssæt, lavere dæk a la postelastikker og nyrebælte
-
jeg kører selv med et Projekt Zwo sænkningssæt, lavere dæk a la postelastikker og nyrebælte
hehe :lol: Jaja, men det virker !
-
Vi er simpelthen nødt til at forholde os til nogle enkelte facts, før vi sejler videre i dreamland:
1) Med de biler du kigger på er brændstofudgiften perifær sammenlignet med de øvrige udgifter. Forestil dig en 6 benet WBX. Det er en ekstremt dejlig motor, men alt er custom-made. Dvs. at du ikke bare går ned til Meca og køber en udstødning eller en strømfordeler. Nej, du undersøger, om Porsche har noget, der passer (og betaler Porsches pris) eller også får du en talentfuld rørsmed til at lave noget til enkeltstykspris.
2) T3'ere findes med tre dieselmotorer, der er standardtypegodkendt i DK og i D. Det drejer sig om en med 50 hk, en med 57 hk og en med 70 hk. Alle andre mere eller mindre fantasifulde ombygninger kan kun godkendes på synsmandens nåde og bamhjertighed. Derfor er der - i modsætning, hvad der tidligere er hævdet - ingen automatik i, at en bil, der er godkendt i D med ombygninger også kan godkendes i DK. Læs mere om det i "Detailforeskrifter for motorkøretøjer" på Færdselsstyrelsens hjemmeside. Man risikerer med andre ord at have købt en spændende bil i D, som man kun må køre i hjemme på græsplænen.
3) Ang. højeffektdieselmotorer, så er der frit slag på TDI-hylden. Men er du opmærksom på omdrejningsproblematikken og er du bekendt med T3'erens notorisk elendige gearkasse, der slet slet ikke kan håndtere det moment, som de kraftige TDI'er kan præstere?
4) Vær endvidere opmærksom på, at en bil kan risikere at blive afvist ved syn, fordi man ikke kan dokumentere, at bilen er egnet til den større effekt. Der verserer rygter om en synsmand i Nordjylland, der vil godkende T3'ere med hvad som helst, men jeg må ærligt sige, at det forekommer som et noget tyndt sikkerhedsnet, når man er ude og købe sådan en fin bil.
5) Du siger, at du har erfaring fra andre rugbrød. Hvad synes du selv om deres køreegenskaber? Synes du, at der er stabilitet og sidevindsresistens til at køre 140 i march? Det synes jeg ærlig talt ikke. Selv om jeg kører i en originalt sænket version med oprindelige skørter spoilere og jeg skal komme efter dig, så synes jeg, at den trygge tophastighed ligger på max 120.
Ang. brændstoføkonomi og diesel, så vær opmærksom på, at jo nærmere en diesel kommer på sin topydelse, jo mindre er dens økonomiforspring i forhold til benzinere. Derfor: Skal man tvinge en T3'er med aerodynamik som en mejetærsker gennem luften med 140 km/h, så koster det enorme mængder brændstof - også med en TDI. Et hurtigt skud fra hoften: 6-8 km/l.
Når du læser, hvad alle vi tossede T3-nørder skriver, så tror jeg du skal tænke overveje at træffe et valg: Enten forelsker du dig i en T3'er og køber en, og accepterer dens karakter, som en bil, man ikke kører stærkt i. Jeg tror, at hvis du laver en rundspørge her, så vil mange svare, at en rimelig marchhastighed er 90-100 stykker. Og det er rigeligt! Når man kører T3, så har man nemlig ikke travlt. Nej man nyder at cruise afsted i en behagelig opret stilling og se tingene lidt foroven. Man kan kun kigge uforstående på den hektiske trafik af små forhastede pissemyrebiler, der bevæger sig nervøst rundt nede ved asfalten. Har man det ikke sådan, så er det noget andet man skal købe. der findes jo da f.eks. MPV'er med masser af hk, der kører billigt med TDI-maskiner - til gengæld lugter de stadig af plastic, når de er ti år gamle ...
Take it or leave it - jeg erkender, at jeg er subjektiv, og jeg respekterer andre synspunkter.
Vel Talt Jarl ! :D
Så kan der simpelthen ikke trækkes mere fornuft ud af den tråd :D
Hinze
-
T3: Love it or leave it.
Det er på ingen måder en bil der kan argumenteres for med fornuft (med mindre man er håndværker og har brug for en billig gigantisk kassevogn - og selv kan reparere den).
Vi taler om biler som er mellem 16 og 25 år gamle - og endnu ældre i deres konstruktionsprincipper.
Vi taler om biler som har kørt mindst 100.000 km (med mindre det er en Bergwacht :-) ) - og mange over ½ mio km.
Vi taler om biler hvor det er svært at finde nogen værksteder som kan servicere dem ordentligt - endsige gider at mekke på dem mere (med mindre de får fuld pris og lidt til)
Vi taler om biler der er dyre i vægtafgift, bruger en del brændstof, biler der ruster, biler der slides op.
Alt dette er nok gældende for en hvilkensomhelt bil i den størrelse og med den alder.
Når alt dette er sagt - så er jeg GLAD for min T3.
Den er genialt rummelig.
Den har en genial venderadius.
Den kan parallelparkeres på næsten ingen plads.
Den får mig til at smile.
Der er som oftest (nå ja) masser af plads til at mekke der hvor der skal mekkes.
Jeg kan ligge under den og mekke - uden at den er løftet i vejret (men det hjælper gevaldigt på ergonomien at løfte den lidt og sætte bukke under).
Og sidst men bedt - der er T3nettet at dele glæder, sorger, oplevelser, frustrationer osv. med - en uendelig kilde til at holde Telebussen kørende - tak til jer alle.
Men T3 og fornuft - de 2 ting hænger bare ikke sammen.
Så gør op med dig selv om du bare VIL have en T3 - og find dig en god T3 - og accepter den på T3'ens præmisser. Så kan du blive glad T3-ejer.
Eller overvej om en nyere T4 er et bedre køb for dig, brug flere penge på indkøb, samme driftsomkostninger, bruge Caravelle.dk som klub - men hav glædenover at køre i en væsentligt mere moderne konstruktion (Og ja, den tanke rammer mig da i ny og næ)
Det er ikke for at skræmme dig væk - du er evigt velkommen - men jeg tror det vil være løwn at argumentere for at en T3 er et rent businesscase baseret "godt køb" - da langt de fleste b/c regneark ikke kan kvantificere de mange bløde glæder ordentligt :-)
Med de VWenligste T3-hilsner
Jens Jakob
-
Jeg stod i samme situation som dig for et halvt år siden... eller næsten da.
Spurgte her på siden hvad man skulle købe, hvordan og hvorledes - og blev næsten skræmt væk da de forskellige begyndte at snakke om det ene og det andet. - netop som det kommer frem længere fremme i tråden.
Jeg havde netop solgt min T4, da jeg syntes der var for mange småting der skulle fikses... jeg har brug for pladsen til mit surfgrej, så jeg fandt en gammel T3 jeg ville prøve at køre i - sådan bare for at stykke tid - jeg kunne jo altid finde noget andet hvis ikke det var sagen...
Nu har den kørt 15.000 siden, og jeg har da haft et par dage hvor vi ikke er bedste venner, men den gør det nu rigtig godt, og som de andre skriver - den har charme... så meget at jeg nu har endnu en T4 tdi til salg, som egentligt var købt for at erstatte T3'eren, men jeg har ikke fået plader på T4'eren endnu... og det kommer der heller ikke. Den skal sælges igen.
Men når jeg læser denne tråd, kan jeg godt se at de garvede T3 ejere har ret. Accepter den som den er - så bliver man glad for den - og man bliver RIGTIG glad, når man har haft et problem med bilen, fået hjælp her på siden, og selv fikset det.
Kæresten forstår ikke hvorfor jeg ikke skrotter den gamle bil - det er jo ikke hende der kører i den, roser den når den gør det godt og får en hilsen af andre T3ejere når man mødes på landevejene.
- og alt det med dyr vægtafgift og dieselforbrug kan jeg slet ikke genkende... jeg har kørt T4 i mange år, og det er dyrt i forhold til at holde en T3'er kørende - eller også har jeg været heldig indtil videre... :roll:
-
Jeg kører rundt i den anden af slagsen nu. Den første blev købt til en rimelig pris, med indtil flere skavanker, der løbende blev gjort noget ved. Guderne skal vide, at den var alt andet end køn, men praktisk, rummelig OG pålidelig.
Nummer to her, blev egentligt indkøbt til reservedele, men bortset fra en h...... masse buler og skrammer, var der TO ubetydelige rusthuller i bilen. Motor og gearkasse er flyttet over fra nr. 1 ,da motoren kun havde trillet 5000 km efter renovering.
Den kører dagligt, og har indtil nu kun budt på små og overskuelige "problemer". Eneste alvorlige minus er, at den lider af en ubændig tørst, nu hvor den også kører længere stræk indimellem. Men det er fileme svært, at være sur bag rattet, når man sådan cruiser afsted med et venligt blik til de små dusinbiler, der knitrer af plastik og mangel på sjæl.
-
Hej Viclar
Godt at du tager så positivt imod feedback'en - ser ud til at du er moden til at blive T3-ejer.
Og det lyder rigtigt spændende med papirerne - vi glæder os meget til at høre hvad Told, Skat og bilsyns-kontoret siger mm.
Med VWenlige hilsner
Jens Jakob