T3nettet og T3Klub Danmark forum

Vores biler. => Dine Projekter... => Emne startet af: TONY efter 29. Marts 2008 kl: 18:06:04

Titel: Weekend-afslapning.
Indlæg af: TONY efter 29. Marts 2008 kl: 18:06:04
Når nu det gode vejr er kommet, må det da udnyttes at man endeligt kan komme "ud" og lave noget fornuftigt ...  :roll:  ... så tyskermotoren fik lige ny tandrem, strammerhjul, vandpumpe og termostat, så nu er den klar til Retro-bussen.  :D
Bemærk iøvrigt de total perfekte omgivelser...  :D  
... GOD WEEKEND...
Titel: Weekend-afslapning.
Indlæg af: PARKHAVE efter 29. Marts 2008 kl: 18:15:37
Ser den ellers ikke ud til at være i god stand??
Titel: Weekend-afslapning.
Indlæg af: TONY efter 29. Marts 2008 kl: 18:30:53
Citat fra: "PARKHAVE"
Ser den ellers ikke ud til at være i god stand??


Jo, den ser rigtig fin ud, efter at alt pulveret er blevet renset af den.
Den er total clean under topdækslet, ingen olieslam nogen steder, hverken i selve toppen, på dækslet over knasten, eller i oliesien ved udlufterstudsen. Knastakslen har ikke engang slidspor, så jeg overvejer om den motor i det hele taget har nået at køre så langt, at den har fået efterspændt topstykket....  :roll:
Det er iøvrigt allerede 2. gang den får ny rem  :shock:  den fik også da den blev "genstartet" efter olieudslippet, men dengang havde jeg ingen ny strammerhjul, og nu havde jeg så lige et komplet sæt liggende...  :wink:

Tony
Titel: Weekend-afslapning.
Indlæg af: PARKHAVE efter 29. Marts 2008 kl: 19:27:18
Jeg havde en formodning om at det var en af de originale ombytter motorer der var så populære engang, da der kørte flere T3'ere.
Men det er ikke nemt at kontrollere inden man har den i den stand du står med der.
Kan man se noget på svinghjul??
Titel: Weekend-afslapning.
Indlæg af: TONY efter 29. Marts 2008 kl: 20:00:12
Jeg har ikke pillet gearkassen af den, så jeg kan kun se gennem kighullet til koblingen, men der er ikke antydning af rust eller skidt på det man kan se der igennem.
Jeg piller bundkarret af og tjekker oliepumpen inden montering, og så får jeg da lidt mere indblik i de vitale dele. Og så skal der naturligvis gummipakninger i, ved bundkar og topdæksel...  :D

Tony
Titel: Weekend-afslapning.
Indlæg af: PARKHAVE efter 29. Marts 2008 kl: 20:05:26
Husk gode close-up billeder af de vitale dele.