T3nettet og T3Klub Danmark forum

T3 Fora.. => Diesel Fora => Emne startet af: Mads2600 efter 02. Juni 2008 kl: 14:45:11

Titel: Skal køre lidt før man kan bremse..HJÆLP!!
Indlæg af: Mads2600 efter 02. Juni 2008 kl: 14:45:11
Hej Drenge

Når jeg har ladet min caravelle stå natten over sker det ind i mellem, når bilen startes, at jeg ikke kan trykke rigtigt på bremsen.. den holder nærmest i mod og kan næsten ikke bremse.. man skal trykke MEGET hårdt.. og der sker MEGET lidt.

Når den har kørt et øjeblik virker den fint. i går gik der dog et par minutter før den virkede som den skulle..

nogen der har en ide til hvad det er??

Hvordan er det nemmest at skifte bremsevæske??
Titel: Skal køre lidt før man kan bremse..HJÆLP!!
Indlæg af: Borre efter 02. Juni 2008 kl: 15:02:10
Jeg tror du har et problem med at holde vacum på din bremseforstærker. Du kan i første omgang se efter om du har utætheder på vacumrøret fra motoren og frem til din bremseforstærker, der sidder bag dit speedometer og under din bremsevædskebeholder.
God jagt
Titel: Skal køre lidt før man kan bremse..HJÆLP!!
Indlæg af: Hawaiibussen efter 02. Juni 2008 kl: 15:12:53
tjek din tandrem om den er stram nok........hvis remmen fedter på mellemaksel hjulet......ikke godt - jeg ville ikke køre i den før dette er kontrolleret.

tjek om der er en læk i vacuum systemet.

Tag din VC pumpe ud og skil den ad og se om lamellerne er groet fast eller køre traet.
Titel: Skal køre lidt før man kan bremse..HJÆLP!!
Indlæg af: Mads2600 efter 02. Juni 2008 kl: 15:39:59
Ok.. Havde os en fornemmelse af et vacum problem.. Jeg vil kigge på det og ser om der er noget af komme efter..
Titel: Skal køre lidt før man kan bremse..HJÆLP!!
Indlæg af: casper efter 02. Juni 2008 kl: 19:48:35
har du forresten fået stillet de ventiler, eller kører du stadig rundt med et forprogrammeret motorhavari ?