T3nettet og T3Klub Danmark forum
T3 Fora.. => Diverse => Emne startet af: jankjerbye efter 29. Juli 2008 kl: 10:40:32
-
En konservesdåse fyldt med syre burde kunne æde rusten natten over.
-
Stålbørste på boremaskine / luftsliber.
Eller endnu bedre en bakke der passer på gevindet. tag kontakt til den lokale smed / maskinværksted.
Eller du kan i mangel af bedre ofre en gl møtrik, hvor du sliber 3-4 dybe spor på tværs af rynkerne og skruer den ind over det rustne gevind. Her er det vigtigt ikke at knokle, men i stedet lidt af gangen og spånne ud (køre fri) hver gang. Husk olien - gerne skæreolie, men almindelig smøreolie kan her fint bruges da gevindet jo bare skal friskes op.
Har man tålmodighed kan man også bruge en gevindfil.
-
Det er op til dig at vurdere, svært at se det andet end live.
Men kan man se kan man ofte også nå det - one way or another!
Er man forsigtig og har en smule fornuft ødelægger man sjældent noget.
-
som wilson skriver, vil jeg nok også vælge en roterende stålbørste, helst på en luftsliber (18-22.000 omdr.min 8) ) også noget rustløsner af en art f.eks WD-40
og har du mulighed for at varme møtrikken op med gas & ilt, så burde det kunne skilles ad, men som wilson også så fint siger så er det sku nemmere at gi en dom/råd når man står med det i hænderne :wink: