T3nettet og T3Klub Danmark forum

Off topic => Generelt => Emne startet af: Gammelpot efter 20. December 2009 kl: 13:06:19

Titel: Sønnens Fiesta, defekt top, tror jeg.
Indlæg af: Gammelpot efter 20. December 2009 kl: 13:06:19
Sønnens Fiesta koger og vandet forsvinder fra trykbeholdern, så jeg foreslog at fylde vand på og forsøge at køre uden dækslet, men slangen ved termostaten bobler stadig helt vildt.
Hvordan kan det være når dækslet er taget at trykbeholderen.
Når jeg spørger her er det jo fordi T3 dieselfolket kender alle symptomer på defekte topstykker.

Julehilsen fra Bjarne
Titel: Sønnens Fiesta, defekt top, tror jeg.
Indlæg af: Jan W efter 20. December 2009 kl: 13:40:28
kommer der varme ud af varme apperatet? måske en thermostat der ikke åbner?
Titel: Sønnens Fiesta, defekt top, tror jeg.
Indlæg af: Gammelpot efter 20. December 2009 kl: 14:30:12
Det bliver snarest testet, tak


Bjarne
Titel: Sønnens Fiesta, defekt top, tror jeg.
Indlæg af: Gammelpot efter 20. December 2009 kl: 14:30:32
Det bliver snarest testet, tak


Bjarne
Titel: Sønnens Fiesta, defekt top, tror jeg.
Indlæg af: Gammelpot efter 20. December 2009 kl: 15:47:56
Nej der er ingen varme på apparatet


Bjarne
Titel: Sønnens Fiesta, defekt top, tror jeg.
Indlæg af: Jønne Ukendt efter 20. December 2009 kl: 16:40:06
Ingen varme på apparatet fordi der mangler vand i kølesystemet. Laver den tryk i ekspansionsbeholderen inden den er varm
 skyldes det vel en defekt toppakning. Det behøver da ikke at være topstykket selvom det er grunden i 97% af lignende
 tilfælde med JX motorene. :roll:

 Mvh Jønne Ukendt
Titel: Sønnens Fiesta, defekt top, tror jeg.
Indlæg af: Aran efter 20. December 2009 kl: 18:17:18
Hvilken motor er der tale om ?  De kære gamle stødstangsmotorer er relativt nemme, at have med, at gøre.
En ny pakning og nye strækbolte,og den er sikkert kørende igen. Zetec motorer er lidt mere besværlige:
Det er et pokkers menageri, at få tandremmen af (for den udskifter man selvfølgelig samtidigt ? ) og så er det: Ud med "dyret", og få splittet den ad. UANSET motortype, bør toppen selvfølgelig undersøges grundigt.
Toppen på en zetec motor bør IKKE afrettes, da den er flugtboret  til de knastaksler, der sidder i den specifikke motor. Jarl har tidligere beskrevet, hvordan en afretning påvirker en overliggende knast (og på Zetec motoren er der endda to ) så et godt råd: Skift toppen, hvis den er skæv.