T3nettet og T3Klub Danmark forum
T3 Fora.. => WBX/LBX Fora => Emne startet af: Knas efter 14. Maj 2010 kl: 19:39:22
-
Hej. Jeg er ved at gøre vores T3 camper klar til sommeren.
Jeg har prøvet at lede lidt rundt på siden men uden held
Er det vigtigt hvilken slags kølevæske man bruger. Jeg kan se at thansen har nogle forskellige slags i forskellige farver. I så fald; hvilken en skal jeg bruge.
Jeg kan se i min haynes bog at jeg skal bruge tændrør af typen Champion N7BYC eller Bosch W7DTC hvis min tændingsspole har en grå etiket på sig. Hvor får jeg fat i sådanne eller kan de erstattes med andre. I så fald; hvad kaldes de.
På forhånd mange tak :)
-
kølervæsketråd (http://www.t3nettet.dk/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=6065&highlight=k%F8lerv%E6ske)
Hvilken motor kode har du i?
Hinze
-
Det er en 1985 DG 1,9
-
Er der ikke nogen der kan hjælpe mig
-
Hinze har allerede linket til tråden om kølervæske. Jeg kan varmt anbefale Bosch tændrør med tre elektroder, hvis du vil have sikker og problemfri kørsel. Prøv hos din lokale reservedelspusher. Meconomen eller hvad de nu hedder. Hvis de ikke kan levere i Bosch eller Champion kan de sikkert rådføre sig med deres lister, og finde noget tilsvarende.