T3nettet og T3Klub Danmark forum

T3 Fora.. => WBX/LBX Fora => Emne startet af: ClausNV efter 10. Juni 2010 kl: 11:17:55

Titel: Baghjulsleje
Indlæg af: ClausNV efter 10. Juni 2010 kl: 11:17:55
Hej

Sidste år fik jeg skiftet det en baghjulsleje, hos en mekaniker pris. kr. 1.500, aner ikke om det var dyrt eller billigt  :roll: Nu skal jeg have skiftet det andet, er det kompliceret og skifte ? skal der bruges noget special værktøj ?

Bedste hilsner
Claus
Titel: Baghjulsleje
Indlæg af: Mølle efter 10. Juni 2010 kl: 11:30:02
Du skal bruge en presse. Ellers er det bare at skrue tingene fra hinanden. Spørg Jønne Ukendt. Han har vist lejer liggende til den rigtige pris.
Titel: Baghjulsleje
Indlæg af: Gammelpot efter 10. Juni 2010 kl: 11:44:55
Jeg fortæller lige om min egen oplevelse for en uge siden. og hører gerne om der er noget jeg kunne have gjort anderledes:

Afmontering af centerbolten kostede en ellers udemærket BACHO rørtang livet da den med et forlængerrør blev brugt til at løsne møtrikken med. De blev skåret af med en vinkelsliber, som for øvrigt afgik ved døden.Da det var gjort blev det hele skilt ad ved hjælp af en aftrækker, alt i alt en men operation, de gamle lejer fjernes og alt gammelt fedt afrenses, der er meget. Nye lejer monteres, presses på plads ved hjælp af de gamle lejeskåle, ikke noget med at slå på de nye lejer, og hele skålen smøres godt ind i fedt. Alt monteres igen efter et bremsetjek, afrensning og justering.
Økonomi:
2 stk. lejer kr. 608,00 2 stk nye møtrikker 160,00 samt diverse hjælpematerialer. Rørtang og vinkelsliber er så bare ærgeligt.
Tidsforbrug for en 1.gangsamatør ca. 5 timer.

Obs. de rigtige møtrikker kunne jeg ikke skaffe, så jeg købte nogle alm. hos et værktøjsfirma og borede huller til låsesplitten.

God fornøjelse med projektet. Det luner på ens selvtillid når man er færdig.
Titel: Baghjulsleje
Indlæg af: jensjakob efter 10. Juni 2010 kl: 11:45:46
1500 er en god pris. Leje koster omkring 500 kr. Dertil kommer der dimser osv som skiftes når man alligevel er derinde. Og det er et job hvor en stor stor luftnøgle er en god hjælp (har jeg hørt).

Omvendt - der er ikke noget som glæden ved selv at lave godt arbejde, og selv lære at lave nye ting :-)

Gode hilsner

JJ
Titel: Baghjulsleje
Indlæg af: Hinze efter 10. Juni 2010 kl: 11:56:05
Til orientering har de kronmøtrikkerne hos Hovwdiaudi.dk, så er det rart med en 46 top [3/4 tomme], et 4 meter rør og et godt T eller solid skralde.

Hinze
Titel: Baghjulsleje
Indlæg af: Mølle efter 10. Juni 2010 kl: 12:22:36
Citat fra: "Hinze"
Til orientering har de kronmøtrikkerne hos Hovwdiaudi.dk, så er det rart med en 46 top [3/4 tomme], et 4 meter rør og et godt T eller solid skralde.

Hinze


46 toppen med håndtag må du låne af mig.
Titel: Baghjulsleje
Indlæg af: Mølle efter 10. Juni 2010 kl: 12:25:18
tjek evt. lidt fotos her:

http://www.t3nettet.dk/PNphpBB2-viewtopic-t-9811.html
Titel: Baghjulsleje
Indlæg af: TONY efter 10. Juni 2010 kl: 16:26:26
Citat fra: "Hinze"
Til orientering har de kronmøtrikkerne hos Hovwdiaudi.dk, så er det rart med en 46 top [3/4 tomme], et 4 meter rør og et godt T eller solid skralde.

Hinze


Der er et lille "men" ang møtrikkerne (og andre produkter) fra Hovwdi.
Jeg spændte bagnavet på plads med den originale møtrik, og da jeg efterfølgende satte de nye fra Hovwdi på, gabte de ca ½mm i den ene side.
Jeg skiftede flere gange mellem dem for at være sikker, og der er ingen tvivl.... anlægsfladen på møtrikkerne er skæve.
Deres produkter er generelt faldet i kvaliteten, specielt deres gummiprodukter. Jeg har bla. skiftet styrekugler hvor gummiet var revnet efter 3 måneder og topdæksel-gummihalvmåner som revnede når de blev bukket sammen, så vær lidt på vagt inden uhæmmet brug af deres produkter.  :!:
Titel: Baghjulsleje
Indlæg af: KHSalvesen efter 10. Juni 2010 kl: 17:24:46
Bærekuglen har jeg også set gummisyg, dog efter et år.

Kurt