T3nettet og T3Klub Danmark forum
T3 Fora.. => Diesel Fora => Emne startet af: pcd efter 24. September 2010 kl: 13:42:57
-
hej har en rød lampe der bliver ved med at lyse, den går ud når man køre og drejer men ved ikke hvad fan den betyder . har tjekket olie og vand og det er ok . knappen jeg omtaler sidder i venstre side og ligner den som plejer at være håndbremsen (intet lyser når jeg trækker håndbremsen) kan det bare være en løs forbindelse eller har det en være betydning ?
håber der en nogen der kan hjælpe .
pfh tak
stefan :mrgreen:
-
Sikkert for lidt bremsevædske..??
Den burde nu også lyse, når håndbremsen er trukket..??
-
ja det syntes jeg også den burte . men har desværre ikke så meget forstand på biler til af få den til det :-)
-
bremsevæske beholderen finder du bag instrumenterne, du vipper bare "skallen" af ved at tage fat længst ude mod forruden.
Kontakten til håndbremsen finder du under gulv beklædningen, der er en stel kontakt a'la dem der sidder i dørene til at tænde loftslyset når døren åbner.
Hvis det gentager sig at du skal påfylde bremsevæske skal du selvfølgelig med det samme kontrollere at der ikke er utætheder i dit bremsesysytem!!
-
det vil jeg prøve :-)
mange tak