T3nettet og T3Klub Danmark forum
T3 Fora.. => Diesel Fora => Emne startet af: kennelmodvig efter 11. Januar 2011 kl: 01:05:23
-
Tøffe lever efterhånden af remme til generator siden sidste generatorskift.
2-remssystem på en JX motor??
Remmen er revet direkte over på tværs uden yderligere flænsning.
Den anvendte rem er 10X600
Den anden rem, hvilken størrelse skal det være?? Den der er monteret hedder 10x643, men den lokale stumpepusher siger den skal hedde 10x650 og mener ikke 10x643 eksisterer. jeg kan bare ikke få den lange rem til at følge med.
-
prøv at tjeck om remskiverne flugter!
ellers vil remmene ik holde særligt længe!
-
10 x 650 (643) og 10 x 600 er de rigtige remme. Jeg har 10 x 643 liggende hvis de ikke findes andre steder.
Mvh Jønne Ukendt
-
prøv at tjeck om remskiverne flugter!
ellers vil remmene ik holde særligt længe!
I går havde vi 3 mand til at stå med hovedet nede i motorrummet for at se efter og de mener absolut de flugter.
-
er der slup i den gennemgående bolt i bagbords side af generatoren?
-
1) Tjek at alle lejer i generator & vandpumpe løber støjfrit og ubesværet.
2) Tjek med en retskinne at alle hjul flugter perfekt - også under belastning.
3) Tjek at ingen remskiver er beskadigede
4) Sæt nye remme på af en ordentlig kvalitet
5) Stram remmene op, så du kan trykke dem 1,5 cm med en tommelfinger. Nederste rem justeres med mellemlægsskiver - det er besærligt, men lad være med at stille dig tilfreds med et halvdårligt kompromis.
6) Stram remmene op igen efter de første 500 km - når de er begyndt at hyle, så koster det levetid lynhurtigt.
7) Overvej, hvornår du skal over på ét-rems-set-up, og når du har gjort det, så monter en stor fed 11-12 mm rem - så er balladen overstået.
-
Vi snakkede om 1-remsløsning, men mekanikeren var lidt loren ved det grundet køling og gearing på generator.
Har du noget mere om dette???
Også om hvordan man gør.
-
Vi snakkede om 1-remsløsning, men mekanikeren var lidt loren ved det grundet køling og gearing på generator.
Har du noget mere om dette???
Også om hvordan man gør.
Opskriften er herinde, et eller andet sted.
Du kan hilse mekanikeren at VW selv så lyset og lavede etrems setuppet.
VH Kurt
-
Opskriften er:
1) I skal have et andet remhjul til krumtappen - det er der sikkert nogle pushere her på siden, der ligger med.
2) I skal have et andet remhjul til vandpumpen - det fåes vist i Hovwdiaudi - ellers har pusherne også sådan et.
3) I skal have den nye og lange rem - den findes alle vegne.
Og helt enig med KHS - det giver ingen problemer køleteknisk, for gearingen bliver endnu større med étremssetup, så hvis noget, så bliver det endnu mere flow på vandet.
Men ligegyldigt hvad man gør, så er det stadig en betingelse for en stabilt remtræk, at ovenstående forhold er i orden.
-
Mange tak. Jeg vil fremføre dette for ham og arbejde videre på sagen.
I morgen bliver det ikke for da har vi andre ting på listen.
-
Jeg har siddet og pillet i gamle indlæg for at finde noget om hvilke skiver osv der skal bruges til denne konvertering, men ikke fundet noget - nogen der kan hjælpe med info??
-
Jeg skal senere idag give en melding, vi har det på den motor fra vores brændte Multivan.
Den ligger ude i traileren.
Mvh. KH.
-
hej jeg fik lavet et rem ved ting til min t3 1982 transporter cs motor der blev ikke skiftet nogen skiver men kom mere fart i vand
hilsen villy (carlo11) :lol:
-
Jeg har siddet og pillet i gamle indlæg for at finde noget om hvilke skiver osv der skal bruges til denne konvertering, men ikke fundet noget - nogen der kan hjælpe med info??
Mener det er skiven til en golf 2 ellers har howdiaudi den også under T3 dele
Og den er så her
http://www.hovwdiaudi.dk/xProductCatalogue/productDetails.aspx?id=121098015&Group=17327
-
Og i bunden - altså på krumtappen skal du bruge en anden remskive nemlig denne: http://cgi.ebay.de/VW-T3-Riemenscheibe-Schwingungsdampfer-Turbodiesel-/270690058609?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item3f06628171
Som det er skrevet ovenfor, så kan man godt benytte den oprindelige skive, men så gearer man vandpumpen drastisk ned, og det er ikke klogt. Alternativt kan man benytte remskiven fra en sugediesel Golf 2, men den har ikke svingningsdæmper, og derfor er skader forprogrammerede. Summasummarum: Hvis du vil på étremssetup, så få de rigtige skiver til vandpumpe og krumtap, så dur det.
-
Alternativt kan man benytte remskiven fra en sugediesel Golf 2, men den har ikke svingningsdæmper, og derfor er skader forprogrammerede. Summasummarum: Hvis du vil på étremssetup, så få de rigtige skiver til vandpumpe og krumtap, så dur det.
Er det sådan, at det også giver problemer på Golf2?
-
Tja - det giver problemer på alle VW's D og TD. Pointen ved at have svingningsdæmper i remskiven er jo dels at dæmpe krumtappens tosionssvingninger og dels at skåne sammenføjningen mellem remskive og krumtap. Motorerne er jo notorisk kendt for at smide nederste takthjul af med kapitalmotorskade til følge - det sker vist på alle VWs dieseler, men netop turbodieselerne har langt mere vridning i krumtappen, og derfor er det vigtigt at de dæmpes maximalt.
-
Tja - det giver problemer på alle VW's D og TD. Pointen ved at have svingningsdæmper i remskiven er jo dels at dæmpe krumtappens tosionssvingninger og dels at skåne sammenføjningen mellem remskive og krumtap. Motorerne er jo notorisk kendt for at smide nederste takthjul af med kapitalmotorskade til følge - det sker vist på alle VWs dieseler, men netop turbodieselerne har langt mere vridning i krumtappen, og derfor er det vigtigt at de dæmpes maximalt.
Ok, ja jeg har jo selv prøvet at nederste hjul gik løs, ( og det havde også været løs på den motor jeg købte til erstatning :oops: )
Så det vil altså sige, at det kan være det værd, at sætte et hjul med svingningsdæmper på en golf 2 også.
-
Det kan være værd at gøre alt for ikke at smide med takthjulet - absolut ren, lige og plan sternflade på krumtappen - tilsvarende på hjulet, den rigtige (12.9) bolt, oprenset gevind i krumtappen, lidt locktite på bolten og så det rigtige moment. Så har man fundamentet. Desuden er det værd at kigge på remhjulet, om det exer, Hvis alt det er i orden, så kan det sikkert gå uden svingningsdæmper, men når man tager de potentielle konsekvenser i betragtning, så er det da værd at tage den halve % yderligere beskyttelse med, som svingningsdæmperen giver.
-
Så er det lykkes os at få fat i de originale skiver. vi har fået dem fra en god ven som havde en motor stående, som vi tog skiverne fra.
Vi hentede skiverne i går, men i dag var vi ude hos samme mand og hente en projektZwo spoiler som han havde liggende - nu skal den bare males og monteres.
lige da vi passerer vej op til svigerfamilien, begynder ladelampen at lyse og temp. begyndte straks at stige - ergo den nederste rem er sprunget.
fat i værkstedet og en tur med Sofus Grip til Hejnsvig og starks kunne konverteringen begynde.
1½ time senere var vi kørende med andre skiver og én, fin, rem 10x875. en kende for lille, men 10x900 kunne ikke spændes til.
er der nogen der har en god ide til hvilken form for maling der skal til for at få denne, nu rå, spoiler til at blive matsort ?
mange tak for hjælpen, og et stort håb om at det holder, så vi kommer til fyn i år.
Lars