T3nettet og T3Klub Danmark forum
T3 Fora.. => Diverse => Emne startet af: Quark efter 21. December 2006 kl: 22:19:20
-
Hej er der nogen der lige hurtig ved om der skal nye lejer i når man skifter skiver eller de gamle kan flyttes :?: :?: :?:
Quark
-
Hvis du forsigtig presser dem ud og de ellers er i orden kan de godt bruges igen. (pas på støv og skidt og ikke "knokle" den ud)
God arbejdslyst
Peter
-
ok det må jeg lige prøve..
Quark
-
Ja, det kan man godt, meeeen - kan det nu betale sig? Når skiverne er døde, så har de haft deres tid på vejen, og lejerne er sikkert ikke yngre. Samtidig klarer den bagerste shimmerring sjældent et skift, så den skal man alligevel have - jeg tror ikke, at det kan gå. På Ebay kan man købe fortryllende billige sæt med skiver, klodser og lejer på engang.
-
så blev det sgu skiftet hele lortet det var en sej død......
skruene på ankerpladerne var ikke til at få af så der måtte laves nye huller og rynker...
det var slet ikke bremserne der var problemet fandt jeg ud af da den venstre nav blev lukket op for der kom sgu kugler ud lejet var totalt smadret og det tog lige et par timer at få det skilt ad.. ufatteligt nok har det ikke sagt en lyd før det sagde bang.... og hjulet stod stille..
men nu ruller det igen..
Quark