T3nettet og T3Klub Danmark forum
Off topic => Generelt => Emne startet af: nielslejre efter 26. April 2011 kl: 20:26:09
-
Hej derude.
Sidder i alperne og er ved at løbe tør for gas på min camper. Men er lidt i tvivl om jeg kan komme almindelig gas på (altså det tyskerne kalder autogas eller LPG) eller skal det være en propangas (måske det samme?).
Håber på lidt hurtig hjælp, så der kan komme øl på køl og bratwurst på panden...
VH
Niels
-
hvis du har fastmont gastank under bilen plejer det at være autogas :)
-
Jeg ville spørge hos VW eller på en campingplads / campingforhandler.
Du har ikke lyst til at brænde LPG i et propan køleskab eller omvendt.
Prøv også at PM blackchart - jeg mener han ved det...
http://www.thesamba.com/vw/forum/viewtopic.php?p=3457651
-
Jeg er ved at løbe tør for Gas. Det er en fastmonteret Tank der sidder under bilen. Westfalia fra 1981 Er der nogen der ved hvor en sådan kan blive fyldt op med noget frisk Gas - så vi stadig kan få Kaffe i det brune punktum. Hvad siger Morten - du købte vist en til FYN's træffet.????? :?:
-
søg på autogas ellers spørg den nærmeste vw/camping forhandler... ;)
-
VW forhandler (Er det en form for Joke) Vi taler om en 30 årig gammel bil. Camping forhandlere kender kun til flasker. :cry:
-
Hej!
Jeg plejer at tanke autogas og det fungerer fint :)
-
Der plejer at kommer ca. 22 - 23 liter gas på hvis den er tom :)
-
Så skal vi bare finde en tank der forhandler autogas så prøver jeg. tak :roll:
-
Der findes ikke mange i DK, men ja som de siger så fylder du bare autogas på, har lige tanket min op i Ry forleden...
-
Det er også muligt at tanke gas i Herning :)
-
http://www.visitholstebro.dk/international/en-gb/menu/turist/turistinformation/denmarka-z/autogas.htm
-
takker mange gange
-
Vær forresten obs på at du nok skal have en adapter!
I DK bruger man gaspistoler med 4 modhager som skal ind og have fat og de passer ikke på den normale studs...
Jeg var heldig at de havde en adapter der passede hvor jeg tankede, men vil have fat i nogle forskellige selv (der er lidt forskellige studser rundt om i verden/europa)
-
Tak skal du havbe Morten Hvis du finder ud af hvilken adapter eller finder ud af hvor man får dem må du meget gerne lade mig det vide :?
-
Gunzl har dem...
http://www.vwbusshop.de
Og søg efter 502502
Det skulle være den type du skal bruge for bl.a. kunne tanke i DK (samt flere andre lande)...