T3nettet og T3Klub Danmark forum
T3 Fora.. => Diverse => Emne startet af: Jesper efter 10. Maj 2011 kl: 10:03:37
-
Hejsa,
Jeg har et lille spørgsmål vedr. pludseligt opståede problemer med at få bilen i gear (alle gear).
Observationer:
1) Kører fint ved kold motor/gearkasse
2) Efter lidt tid kan det være svært at få den i gear
3) En enkelt gang føltes det som om koblingen hang lidt (stadig i indgreb)
Facts:
- Bremsevæskestand ok
- Ingen synlige lækager v. hovedcylinder, rør, slanger, slavecylinder
- Fin bevægelse af armen på slavecylinder
- Gearskift v. gearkassen ser fint ud (trænger dog til lidt fedt)
- 5 trins kasse (3H)
- Ingen problemer med at få den ud af gear
Efter at have læst et utal af tråde igennem vedr. problemet er jeg nået frem til følgende mulige årsager:
- Pilotleje, men det er kun 3-4 år gammelt
- Oliestand i gearkasse for lav
- Og (helst ikke) fejl/brud i gearkasse
Da jeg har oplevet at koblingen een enkelt gang hang, kunne det helt klart være pilotlejet. Jeg undrer mig bare over det kan være færdigt på blot 4 år (max 60.000 km). Jeg har i den seneste tid haft noget oliespild, men regnede med det kom fra bundkarret (har altid dryppet lidt) Nu kan jeg se, at forreste del af gearkassen er lidt våd på undersiden. Min værste frygt er selvfølgelig, at jeg kan have beskadiget noget i gearkassen pga. manglende oliestand.
Jeg regner med at fylde olie på (om nødvendigt) i dag samt smøre alle forbindelser, men kan der være andre årsager jeg har overset?
Jeg undrer mig mest over, det først opstår efter jeg har kørt 1-2km
På forhånd tak
Mvh Jesper
-
det med at det opstår efter nogle kilometer er underligt, enig.
jeg har lige været igennem lidt det samme, men garanteret med en anden fejl end din, men det kunne være løsningen, måske
pludselig begyndte koblingen ikke at virke optimalt, men lidt virkede den dog
jeg tjekkede selvfølgelig bremsevæskestand og så videre uden held
så fik jeg en til at træde koblingen ned mens jeg lå under bilen for at se hvad der sker i det fysiske
hele slavecylinderen vippede en smule, fordi ophænget var knækket
frem med det nyindkøbte svejseanlæg og give det knækkede metal en ordentlig omgang svedetur, og så kører det alt sammen som det skal igen
det rigtige ville selvfølgelig være at få et nyt ophæng til slavecylinderen, men en gang klamphuggersvejsning skal nok holde en del år endnu, og så slipper jeg for at skille en allerhelvedes masse dele ad, og bande over gammelt rust
måske hjælper det dig, ellers kan det måske hjælpe andre
-
...så fik jeg en til at træde koblingen ned mens jeg lå under bilen for at se hvad der sker i det fysiske
Tak for input - jeg gjorde det samme, men "desværre" sidder det hele perfekt fast.
Jeg skiftede slanger/rør/slavecylinder ud for nogle år siden, og som jeg husker det, var det ikke noget jeg gad lige med det samme, så jeg gjorde mig umage med at lave det :wink: Jeg havde først fået det lavet på et værksted, der undlod at sætte en slange på. De lavede, hvad de kaldte en aflastningssprial på kobberrøret - den holdt ca. 2000km :evil:
Mvh Jesper
-
meget mærkeligt, det tyder unægteligt på en fejl i gearkassen
jeg ønsker dig held og lykke med foretagendet
-
Bare en tanke.
Kunne man ikke forestille sig, at hovedcylinderen kunne være slidt?
Jeg synes at kunne huske, i glemslens tåger, at vi engang havde et lignende problem, og at mekanikeren hev stemplet ud af cylinderen og satte en ny "o-ring", eller hvad det nu hedder, i og så var vi kørende igen.
Jeg tænker nemlig, at når du ikke har noget forbrug, må væsken smutte forbi stemplet og tilbage i beholderen.
-
Jeg tænker nemlig, at når du ikke har noget forbrug, må væsken smutte forbi stemplet og tilbage i beholderen.
Tak, det var også en mulighed. Da jeg lå under bilen så det dog ud som om armen på slavecylinderen bevægede sig præcist som den skulle, og så længe fruen trykkede pedalen ned, blev den stående i samme position (dvs ingen "sivning")
Jeg må lige undersøge om udslaget på armen er fuldt, men det føles unægteligt som om koblingspunktet ligger hvor det altid har ligget.
Hmm
-
Prøv, at dyppe en finger i det, der sidder på gearkassen. Gearolie har en meget karakteristisk lugt, så det skulle være ret nemt, at afgøre, om det stammer fra motor eller gearkasse.
En "tør" gearkasse kan godt brokke sig ved, at gå trægt eller endda knurre når tænderne ikke bliver smurt tilstrækkeligt.
-
Hmm nu har jeg kigget det hele efter:
1) Gearskiftet adskilt, rengjort og smurt
Det er slidt og gummimanchetterne er ikke intakte længere. Det ene øje på gearkassen er i stykker (har været det i flere år) men med et ekstra beslag sidder det fint.
2) 1/2 liter olie efterfyldt på gearkassen.
3) Lille utæthed forrest på gearkassen. To skruer efterspændt en smule, men godset er ikke hvad det har været, så det skal ske forsigtigt.
Efter denne omgang var problemerne med gearskiftet næsten væk. Jeg kørte derfor en tur på ca 20km og sidst på turen begyndte problemerne så småt igen...
Jeg kan høre, at koblingen er en lille bitte smule i indgreb, når jeg kobler ud og skifter gear.
Har jeg ret i, at der kun kan være følgende tre muligheder:
1) Slavecylinderens bevægelse er utilstrækkelig
- koblingen skal udluftes
- fejl på hovedcylinder
- fejl på slavecylinder
2) Pilotlejet er i stykker, akslen hænger fast
- pilotleje skal skiftes
3) Koblingen er i stykker
- selvom jeg ikke kan forstå, hvordan det kan få den til at hænge??
På forhånd tak for gode råd :)
Mvh Jesper
-
Jeg udlufter koblingen i eftermiddag, hvis det ikke virker bestiller jeg kobling, udrykkerleje, nåleleje og pakdåse hos Kaefer...
Er der nogen, der kan huske dimensioner på uduftningsskruen og slange? Så vil jeg se om jeg kan købe en ekstra på vejen hjem.
Tak
-
jeg har prøvet det samme når den blev varm koblede den ikke rigtig ud der var for meget vand i væsken det blev varmt ved slavesylænder nyt væske har ikke været noget siden
hilsen carlo11
-
Koblingen er udluftet - der var hverken luft eller noget i den. Væsken er ca 2 år gammel.
Problemet er der stadig - nu også ved kold motor, så jeg tror gearforbindelser er næste trin...
-
Nu har jeg fremskaffet en kop + kugle i nær perfekt stand fra fjernlageret, men problemet er så at få det hele skilt ad - splitten er gået i et med koppen.
Er der et trick eller skal jeg forsøge at bore splitten ud?
Er det i øvrigt en speciel split/pin, der skal bruges? VW manualen angiver nemlig hverken dimensioner eller reservedelsnummer.
Spansift på tysk, tensioning pin på engelsk, hvad hedder den på dansk hvis jeg sksl på jagt efter den i morgen?
Jeg ville virkelig gerne kunne køre til Sverige i weekenden...
-
Spannstift, 6x32
VWnr 023 331 1
-
1000 tak :D
Jeg må se at få fat i det katalog - er det noget jeg kan få en kopi af?
Mvh Jesper
-
ghmm det tegner ikke godt. Gearforbindelser er skiftet og justeret. Blandt andet opgraderet til versionen fra efter 87 (med gummibælg)
Desværre er der problemer med at få den i gear, når motoren kører dvs pilotlejet nok er synderen. Koblingen kobler fint ud, koblingspunktet ligger højt og der er ingen hakken eller rysten ved tilkobling. Jeg skiller det hele ad når jeg har fået pilotleje og pakdåse hjem. Jeg skifter formentlig også koblingen, når jeg alligevel er derinde.
Spørgmål:
Er der en venlig person med ETKA der kan oplyse mig reservedels numre?
Er der nogen god forklaring på hvorfor pilotlejet kun har kunne klare 50.000km?
Hvad kan jeg gøre for at forlænge levetiden? Jeg forventer ikke at skifte det igen!
Tak :)
mvh Jesper
-
Diagnose:
1 stk totalt kvadret pilotleje - to af rullerne lå mellem koblingspladen og svinghjulet - det forklarer det perodiske problem.
Koblingen så ellers meget fin ud (40.000km) men den nyindkøbte LUK kobling kom i alligevel. Pakdåsen blev selvfølgelig også skiftet. Den nye krave til udrykkerlejet (plastic) valgte jeg at lade blive i posen - den INA i metal, der sad der i forvejen var meget flot.
Tricket med fedtsprøjten virkede ikke - jeg er blevet fortalt, at man kan fylde lejet med fedt og så slå en dorn i med rette diameter. Jeg havde dog ikke noget, der passede - så det blev minisliber igen.
Nu spiller det hele igen - måske gearforbindelsen skal finjusteres lidt, men det er småting.
Gearkassens gevind og anlægsflader til motorboltene er ikke perfekte, så der skal nok en anden 3H'er på engang - vi får se. Gevindhullerne i vangen (til gearkasseophænget) ser lidt rustne ud, og der er et lille hul i vangen, som nok bør reppes, hvis jeg skifter gearkassen.
Og hvordan kan det så være, at pilotlejet kun kunne klare 40.000km?
Forkert fedt eller også sad lejet for dybt - aner det ikke og jeg kan ikke huske hvilken type fedt jeg brugte dengang. Jeg har en lille mistanke om, at jeg brugte kobberfedt - hvis det er tilfældet forklarer det jo en del.
Godt træf til alle jer der deltager.
Mvh Jesper