T3nettet og T3Klub Danmark forum
Off topic => Generelt => Emne startet af: jensjakob efter 20. Juli 2011 kl: 00:18:46
-
Av for den da:
http://www.ln-online.de/lokales/nordwestmecklenburg/3181060/Kleintransporter_von_Zug_erfasst_-_Fahrer_tot
-
puha, der er ikke meget tilbage
-
Var det en svensker der kørte galt i Tyskland?
-
Mon ikke det bliver en totalskade
-
Jeg har set den t3 på blocket for nogen tid siden... Sørgeligt.
-
Det var åbenbart en livstræt tysker, synd for ham og bilen, og selvfølgelig alle dem der bliver påvirket af hændelsen ... http://www.ln-online.de/lokales/nordwestmecklenburg/3181742/Polizei%3A_Kollision_mit_Bahn_vermutlich_Selbstmord
-
Det er mig meget uforstået at folk vælger at tage sig selv af dage på en så fej måde.
Min største medfølelse går først og fremmest til lokomotivføreren.
Han sidder der magtesløs ude af stand til at undvige, kun mulighed for at nedsætte hastigheden i det tonstunge tog.
De få sekunder hvor han se det hele komme hastigt nærmere, samt de efterfølgende lyde vil for evigt brænde sig fast i hans hukommelse.
At personen der vælger at tage sig selv af dage så tilmed vælger at gøre det ekstra dramatisk ved at parkere sin bil midt på sporet forværrer jo sagen.
Her er nu ikke kun tale om et stumpt klask som lokoføreren og måske de forreste passagerer kan høre i det split sekund den livløse krop accelererer op til togets hastighed, men lyden af 1,5tons bil der deformeres af 50tons tog medens granitskærver med mere sprøjter op under bunden som forplanter sig gennem hele toget.
Det er en traumatisk oplevelse for såvel togpersonale samt passageren.
Jeg har selvfølgelig forståelse for at en person der er kommet derud hvor den sidste udvej er at tage sit eget liv, ikke har de fjerneste bekymringer om hvilke konsekvenser deres selvmord har for omverdenen.
Jeg er selv lokofører, jeg har den første påkørsel til gode endnu. Det er jo selvfølgelig en risiko ved jobbet. Som jeg fik at vide da jeg blev ansat, så viser statistikken at der i gennemsnit en påkørsel til hver.
En påkørsel som denne vil jeg sgu gerne undvære.
Finn T.
-
Jeg lærer heller aldrig, at forstå hvorfor man i en given situation absolut skal involvere sagesløse.
Det er altid tragisk, når nogen vælger den udvej, men uanset hvor langt ude i tovene vedkommende måtte have været, er det ubegribeligt, at han ikke tænker bare lidt på andres ve og vel.
Der er da for pokker 117 andre måder, hvor det sker for egen hånd, - så, at sige.
Håber virkelig der må være en dygtig psykolog / psykiater, der tager hånd om de, der blev involverede.