T3nettet og T3Klub Danmark forum
T3 Fora.. => WBX/LBX Fora => Emne startet af: chewie efter 24. September 2011 kl: 11:27:59
-
Hej..
På benzinslangerne på indsprøjtningssystemet (2,1 DJ) sidder der noget grå hylster/beskyttelse.
Mine ellers nylig skiftede slanger er svulmet gevaldigt op efter møde med Biltema Universal Spray... Af hvor stor vigtighed er det, at man får ny beskyttelse på?
Mvh
Mattias
-
Der er normalt ikke beskyttelse på brændstofslanger. Det er metervare, som man afskærer i den længde der nu skal bruges pågældende sted. Men hvis dine slanger er " vokset" i diameter efter et eller andet spray halløj, er det nok værd, at overveje en udskiftning INDEN benzinen måske fosser ud over en hed motor ? Man kan ikke være for forsigtig.
-
Hvis der er grå flettet stof udenom bør Du skifte dem straks. De slangetyper er ikke egnet til moderne benzin som er noget mere aggressiv mod gummi. Køb glat gummislange som er godkendt til blyfri benzin.
Èn brændt T3 er en for mange
-
mon ikke der sidder beskyttelsesovertræk på benzinslangerne fordi de sidder lidt tæt på/under indsugningsmanifold og plenum på en indsprøjtnings wbx'er, så kan der jo "gnaves"/slides lidt i overtrækket først.
Mon ikke man kan købe et lækkert færdigt sæt et sted (http://www.vw-shoppen.dk/product_info.php?cPath=21_106_82&products_id=474)
Hinze
-
Tror Hinze har kommet med en viis løsning :D
-
Det ser jo perfekt ud, men Hinze.... Kan det sendes til Norge?
Mattias