T3nettet og T3Klub Danmark forum
Off topic => Generelt => Emne startet af: Jarl efter 22. Maj 2012 kl: 23:50:04
-
Der er sikkert mange andre end mig, der er faldet over de meget attraktive priser på gode reservedelsmærker hos mister-auto.dk Men en webside er jo taknemmelig...
Jeg har surfet lidt og har vist nok fundet ud af, at de i virkeligheden er franske, og at der er meget delte meninger om dem på nettet.
Er der nogen her, som har erfaringer med at handle med firmaet?
-
Du kender svaret ... de koger alle kun med vand. Billige dele er for ofte af dårlig kvalitet = kort holdbarhed.
Kom spontant i tanker om:
T3 JX udrykningslejer (død efter 5 dage)
T3 JX udstødningspotte 100 € vs. original 600 € ... og sikke en forskel
pladedele (meget kulstof ruster hurtigt)
chromdele (ruster endda i solen) ...
koblingsset - forskel mellem billig og kvalitet ...
Simmering - utæt efter 1 år i min JX ...
Bremsedele - tja, vanskeligt emne ... (hylende bakker ...)
Det er ikke afhængig af firmaet, det er afhængig af prisen ....
-
lidt fra UK
http://www.reviewcentre.com/Car-Service-and-Repairs/Mister-Auto-co-uk-www-mister-auto-co-uk--reviews_1493056
-
Jeg tror forsåvidt, jeg har prøvet de dårlige reservedele, jeg har brug for. Jeg går entydigt efter kvalitetsmærker, som det også fremgår af det første indlæg. Pointen ved mange reservedelspushere er netop, at man kan vælge mellem samme del fra forskellige producenter. Sådan er det hos min foretrukne - teilesuche24.de - men sådan ser det også ud hos mister-auto.dk/de/co.uk/fr. Jeg er ikke i tvivl om, at de alle sammen koger med vand, men om jeg får mine Lemförder bøsninger fra den ene skuffe eller den anden - det påvirker ikke Lemförders kvalitet - til gengæld er der betydelige prisvariationer. Jeg tror, at mange har handlet med motorensuche.de/autoteile.cc Der er der også ofte et rigtig godt forhold mellem pris og kvalitet - man skal så finde sig i at kommunikere med en mailrobot eller i heldigste fald medarbejdere, der - set fra mit perspektiv - kan forekomme at være lettere retarderede.
Det er ikke en vurdering af reservedelsmærkernes kvalitet, jeg efterspørger, jeg holder mig til mine favoritter - men konkrete autentiske erfaringer med at handle med firmaet.
Nu har jeg vovet en lille pilotbestilling - så må vi se, hvordan det går.
-
jeg har også stødt på firmaet og bemærket deres billige priser på bremser, kobling og tandrems kit - alle i anerkendt kvalitetsmærker, har også læst på godt og skidt om dem på nettet..
det første jeg bemærkede på deres hjemme side at deres anmeldelser alle var skrevet samme dag og inden for en time!!
men dejligt at få lidt førstehåndsreferencer fra dig Jarl :)
jeg lavede lidt reference tjeck på deres priser (da jeg hørte om dem første gang), noget var meget billigt, noget normal pris og andet over pris, så mon ikke de bruger gynger og karrusel tanken her, for at få et indhug i et nyt marked og få slået sit navn fast :)
personligt tror jeg ikke at der noget fusk med firmaet, men folk har jo en tendens til at skrive en lang klage på nettet når man blir skuffet og brændt af, men hvis man får en hurtig og glat handel glemmer man nogen gange at rose ;)
-
God pointe med ros'en, Verner... Man kan ofte bringe folk i forlegenhed ved simpelthen at takke for en god oplevelse...
Eksempel:
A: Tak for hælpen....
B: Det var så lidt....
A: Nej, det var en god hjælp for mig....
B: Øhmmm....
Prøv det - det er ret bekræftende at sige ordentligt tak - også når det lykkedes for tumpen i TSvansen... ;-)
-
Nej, nu må du sgu lige tøve en kende!? T.Svansen og så takke høfligt ? Jeg får røde og kløende udslet af det personale, - men ellers er høflighed en go` ting. :lol:
-
De rammer jo trods alt plet indimellem.... ;-)
-
Ville bare lige følge op: Har i dag modtaget pakken. Der var det helt rigtige indhold - præcis de varer og fabrikater, jeg har bestilt, og jeg har kunnet følge pakken hele vejen fra bestilling til levering. Dem har jeg vist ikke handlet med for sidste gang, for det er da fedt at få Meyle, Delphi (Lockheed) og Lemförder til priser, der ligger under ebays kinavarer.