T3nettet og T3Klub Danmark forum
Off topic => Gode rejsesteder/Rejsetips => Emne startet af: camperman efter 09. Juni 2012 kl: 09:49:15
-
Hej alle,
sommerferien nærmer sig med hastige skridt. Vi skal selvfølgelig ud på roadtrip til Ungarn igen i år i vores camper. Vi tager nogen stops undervejs, og vi tænker at kombinere det med seværdigheder. Jeg har lavet en konto på google til formålet.
I andre er velkomne til at bidrage med hvad i synes der kunne være et spændende stop. Blandt andet er der et teknisk museum som JJ fortalte på telefonen forleden.
I kan lige få info til google accounten (gmail) her:
username: vwt3roadtrip
password: caravelle
Map hedder T3 Roadtrip og i kan tilføje punkter :-)
Hilsen
Thomas
-
Må det gerne være i Tyskland? Jeg ved ikke helt, hvor meget I er friske på at zig-zagge. Rothenburg ob der Tauber er et stop værd - en prægtig middelalderby med bymur, tårne og rigtig middelalderstemning. Tag evt. en overnatning i en rigtig seng på Gasthaus "Alte Schreinerei" et par km derfra i Bettwar. Utrolig venligt personale og super lækker mad - også morgenmad.
Heidelberg er også værd at bruge tid på. Lækker gammel bykerne med borg og masser af gode fortorvscafé'er. Og nu bliver det så godt nok lidt i den modsatte retning i forhold til Ungarn, men strækket fra Koblenz til Trier langs med Mosel er fantastisk smukt. Vinmarker, slynget flod, middelalderborge på enhver bjergtop og masser af pram-trafik på floden.
-
Så er bettwar indtastet. Jj havde du adresse på teknisk museum?
-
Hvis turen går til Frankrig, så husk, at købe:
http://www.fdm.dk/nyheder/alkohol-tester-lovpligtig-frankrig
Håndhæves dog vist først fra 1. nov
-
http://sinsheim.technik-museum.de/
-
opdateret kort:
https://maps.google.dk/maps/ms?msid=202321482100602171713.0004c2052cb2c330cb635&msa=0&ll=48.850258,10.437012&spn=7.43334,17.402344
-
Værgsgo - opdateret - genial god ide - takker