T3nettet og T3Klub Danmark forum

Off topic => Generelt => Emne startet af: jensjakob efter 18. Juli 2012 kl: 10:23:51

Titel: Pirat diesel-tank?
Indlæg af: jensjakob efter 18. Juli 2012 kl: 10:23:51
http://ing.dk/artikel/130753-politi-det-var-forsoeg-paa-olietyveri

Er det udbredt ude på landet med den slags pirat-dieseltanke, eller er det en enlig svale?
Titel: Pirat diesel-tank?
Indlæg af: Aran efter 18. Juli 2012 kl: 10:53:53
Jeg ved ikke om det er et udbredt fænomen, men personligt undrer jeg mig til stadighed over den kreativitet der lægges for dagen, når der skal snydes. Jeg kan ikke få ind i mit dumme hoved hvordan "man"kan fylde tanken og så køre uden, at betale. Det må være ret udbredt, når tankstationerne ligefrem kræver forevisning af id inden tankning ? Det samme gælder det omsiggribende tyveri af nummerplader ( som sandsynligvis bruges til lyssky formål ? )  Er de go`e dyder som, at kende forskellen på dit og mit gået helt tabt efterhånden ?
Titel: Pirat diesel-tank?
Indlæg af: lastbilskl efter 18. Juli 2012 kl: 18:53:45
Kører lastbil til hverdag..
På min tank sidder der et almindeligt metal-dæksel med lås, der ud over har scani svejset en en matalstang på både tank og dæksel så jeg også har hængelås på..., dette er dog ikke nok de bryder det stadig op..
Så vi måtte købe en tank-security-seal og sætte i tanken, det en slags rist der sættes ned i tanken og svejses fast, så der ikke ka føres et rør ned i tanken..
Vildt man ska tag så store skridt for at nogle fjolser ikke stjæler ens diesel.
Titel: Pirat diesel-tank?
Indlæg af: kh efter 18. Juli 2012 kl: 19:39:24
M.h.t. nummerplader, mange har sat pladerne på en plastramme med sådan nogle små stykker plast som er nemme at vippe af og det støjer ikke engang når de vippes af.

Næsten hver dag kan vi læse om at en ikke betalende bilist har gæstet Shell, som er eneste døgnåben station her i byen.

Stukket af, og vidioen viser derefter at det ikke er vognens rigtige nr.-plader.

På vore lastvogne hos PDT blev der sat låsedæksler på da nogle af bilerne stod udenfor hegnet en periode, og mistede et ukendt antal l. diesel, men idag er alle biler indenfor igen. ingen mistet diesel.

Vi har konsekvent popnittet nummerpladerne fast på vores biler.
Vi håber vi så kan have vores ifred, ikke mindst når vi begge arbejder om natten og bilerne ikke hele tiden er under opsyn.

Mvh. KH.