T3nettet og T3Klub Danmark forum
T3 Fora.. => Syncro Fora => Emne startet af: camperman efter 17. Februar 2013 kl: 19:19:26
-
Hej Alle,
vi skal med ret stor sandsynlighed udskifte camperen til efter sommerferien. Behovet for minibus er større, især efter en særdeles vellykket vinterferie i Sverige. Så til sensommer/efteråret vil vi se efter en minibus.
Af ren nysgerrighed, så kan jeg se på nogle T3er at de er ombygget med en subaru motor. Er det kun syncro modellerne der har det (mener at der er permanent 4hjulstræk på subaru)? Og hvorfor vil man ombygge fra VW til Subaru? Er Subaru motoren i bedre kvalitet?
Hilsen
Thomas
-
Subaru-motor = 136 pålidelige HK - det sparker i den grad r*v i en T3 - det er en fryd at opleve.
EJ22 motoren er den gode at lægge i.
Men, det kræver at bilen den lægges i er indregget i sin tid som en DJ (112 hk) for at det ca kan gå under 20% grænsen).
Dog er de nye regler lidt en joker - alt efter hvor hårdt de tolkes vil det ikke være lovligt at lægge en anden bils motor i en T3 :-(
4-hjulstrækket er betinget af gearkassen, ikke motoren.
Men, prøv at spørg dels Rabundus, dels Hotcoco og dels Mortensen om deres erfaringer - jeg tror at Mortensen er den med mest ombygningserfaring.
-
Ja der er jo nogle der ombygger med subaru motor i.
det største problem bliver at få det synet, når du uden at betale afgift må tune med 20 % på original motor.
Men der findes jo firmaer som ka hjælpe med hvilken bremser du ska montere osv for at du ka få TUV papirer.
-
Her er et godt argument for Subarumotoren (godtnok den store motor, men stadig - næsten det samme med EJ22 motoren)
http://www.youtube.com/watch?v=Fqla7gWYdjk
-
Her er et godt argument for Subarumotoren (godtnok den store motor, men stadig - næsten det samme med EJ22 motoren)
http://www.youtube.com/watch?v=Fqla7gWYdjk
Ja det er ret vildt hva man ka.
Fik svar fra et firma at det sagtens ku la sig gøre at få TUV på at lægge en audi 1,8 T (mener den har 150 hl standard), i min doka.