T3nettet og T3Klub Danmark forum
T3 Fora.. => Diesel Fora => Emne startet af: bjarkethomsen efter 12. Marts 2013 kl: 13:56:24
-
Hej gutter!
Det er hvis ikke nogen overraskelse at en TD'er er dyr for ejeren og god for staten. MEN er der nogle som har fundet nogle omveje, så prisen kommer ned i et rimeligt niveau?
Rygtet går (mener jeg har hørt) at man kan installere et "køkken" i bilen, eller på anden måde få det ordnet således at den kan indregistreres som en camper - hvilket giver en væsentlig lavere afgift.
(Jeg er klar over det måske bare handler om at finde tråden (nogle må have været interesseret i det før mig), men jeg kan ikke finde den)
Mvh.
Bjarke Thomsen
Btw. jeg ser MANGE flotte t3'ere i Århus hvem er i ?! ;)
-
Når du siger afgift? mener du så vægtafgift eller indregistreringsafgift?
Vægtafgift er det samme på camper vs. personbil.
-
Ja en dieselbus er dyr i vægtafgift. Den eneste måde at gøre den billigere på er at få den vejet ned hvis det er muligt.
Det med camperafgiften er hvis du importere en camper og vil have den dansk indregistreret, så er det ikke så dyrt som
var det en alm bus. Dog tror jeg at vi taler om få tusinde kroner i forskel.
Mvh Jønne Ukendt
-
Ved ikke om jeg har forstået det rigtigt, men så må andre lige byde ind :
Med indretning af køkken, sovemulighed, og ståhøjde kan man hos Skat få nedsat omsætningsafgiften (hedder det vist) til 60 %.
Omsætningsafgiften + moms er den afgift der skal erlægges hvis vognen importeres hertil landet, og den afgift vurderer Skat.
M.h.t. ståhøjde, det er derfor der er en masse T4, Sharan, sågar vores Citroen Evasion, og flere andre, hvor der har været behov for 7-8 siddepladser, har hævetag, og dertil et sammenflikket spånpladeaggregat i det ene hjørne, indeholdende et gasapprat, en vandhane og dunk, og et foldeudbord.
For nogle mennesker simpelthen et afgiftspørgsmål, da der på den måde kan fåes en større vogn til børnerige familier.
De har dog aldrig prøvet at sove i de biler.
Når det så er skrevet synes jeg at mange tråde i vort forum forvirres af at afgifterne blandes, men der er nu engang forskel på omsætningsafgiften og den afgift der skal betales for overhovedet have nummerplader, nemlig vægtafgiften, og som Jønne skriver, den er dyr, og umulig at ændre.
Mvh. KH.
-
Æv, så lader det til at man bare må bide i det sure æble!
århusianere? ;)
-
hehe
[attachment=13732]tax.jpg[/attachment]
-
muligheden for at få den "bygget" om til 10personers bus kender jeg ikke, men det er en del billigere (og kræver kørekort)
vægtafgifter (http://www.skm.dk/skatteomraadet/talogstatistik/satser_og_beloeb/242.html)
-
Hinze jeg formoder du mener "stort kørekort" :)
Mvh. KH
-
Du kan mere eller mindre halvere din vægtafgift ved at konvertere di TD til en R4i.
-
hvis du kører "nok" kilometre kan det da godt betale sig, over 6600km /året
-
Jeg tror man render panden mod en mur hvis man vil øge siddepladserne så den kommer under reglerne for " stor personbil M1 " - som det vistnok hedder.
Der er GARANTERET 687 regler og paragraffer der taler imod, hvis det er uden fortilfælde ?
Der vil givetvis skulle betales ny afgift - 60 % registreringsafgift ? Og beregnet ud fra hvilke kriterier ? Hvis det er nyvognspris vil det næppe kunne hænge sammen økonomisk, og selv med diverse amu-tilbud vil det kræve kort til bus, som vist også beløber sig til en meromkostning, der også skal indregnes.
-
har nogen eftermonteret et partikelfilter og fået fjernet de 1000kr?
-
I dit regnestykke angiver du 7 km/l benzin. Er det realistisk - er den virkelig så lav - hvilke biler er dit udgangspunkt?
-
Jeg tror man render panden mod en mur hvis man vil øge siddepladserne så den kommer under reglerne for " stor personbil M1 " - som det vistnok hedder.
Der er GARANTERET 687 regler og paragraffer der taler imod, hvis det er uden fortilfælde ?
Der vil givetvis skulle betales ny afgift - 60 % registreringsafgift ? Og beregnet ud fra hvilke kriterier ? Hvis det er nyvognspris vil det næppe kunne hænge sammen økonomisk, og selv med diverse amu-tilbud vil det kræve kort til bus, som vist også beløber sig til en meromkostning, der også skal indregnes.
Der køre vist et par Volvo TGB11 registeret som bus i DK, hvordan det er gjort ved jeg dog ikke, men tæller man på fingerne må det betyde ekstra siddepladser bag bagerste stole række.
Er der ikke 'klap-stole' bagerst i nogle større stationcars ?
pladser nok + kort til bus + årligt syn + forsikring ?
-
I dit regnestykke angiver du 7 km/l benzin. Er det realistisk - er den virkelig så lav - hvilke biler er dit udgangspunkt?
jeg havde lige regnestykket liggende. Det er tiltænkt med autogear og selvfølgelig en T3'er.
Det var blot for at vise at diesel ikke nødvendigvis er "hamrende" mange penge hvis der køres lidt kilometre.