T3nettet og T3Klub Danmark forum
T3 Fora.. => Mekanisk => Emne startet af: rcb efter 26. August 2013 kl: 21:41:57
-
Hej, er der et godt råd eller to om denne lille, men rigtig vigtige detalje...
...Hvad gør jeg?
(ps, jeg drejede altså ikke særlig hårdt på den!)
[attachment=15385]hdda07b5.JPG[/attachment]
[attachment=15386]h975d31b.jpg[/attachment]
-
Der findes noget der hedder en ornepik, et værktøj der skrues ned i hullet og ornepikken har modsat gevind, så når du spænder den løsner den, den knækkede skrue,mener de har den i HN eller THansen :) Held og lykke med det,Jeg har et sæt i Helsingør, hvis du vil låne det er du velkommen.
-
når det er i hjulcylinderen den knækker, plejer jeg bare at sætte en ny hjulcylinder på, de er ik så dyre og det er noget bøvl at bore resten ud og få det tæt.
til næste gang har du ikke problemet, for der har du selvfølgelig husket at smøre udluftningskruen godt med kobberfedt :D
-
Du kan lægge en 8mm møtrik hen over den stump som sidder inde I hjulcylinderen og svejse med co2 ned
igennem møtrikken. Når du har gjort det kan du dreje stumpen ud med en 13 nøgle. Ellers skifter du bare
hjulcylinderen. Den koster 170kr I Shoppen.
Mvh Jønne Ukendt
-
Du kan også købe en ny hjulcylinder for under et par hundrede kroner, og spare dig selv for en masse besvær..... ;)
Tony
-
Trip trap træsko :cheer:
Mvh Jønne Ukendt
-
Trip trap træsko :cheer:
Mvh Jønne Ukendt
... :P ....som foreslagende dog kommer flydende i en lind strøm........
-
Det kan ikke betale sig at bøvle med det. Monter en ny hjulcylinder i begge sider, smør omløbere og udluftningsskruer med kobberfedt. Problem løst.
Du kan selvfølgelig godt forsøge med en påsvejsning af møtrik etc. men varmen og gummiet er ikke de bedste venner, så måske får du stumpen ud og en ny udluftningsskrue i, men til gengæld fosser væsken forbi stemplerne - og så er det ikke meget bevendt.
-
og som Aran siger, så skifter man begge sider samtidigt!!
alt andet er fusk og klamp :angry:
-
Tak! Jeg vil da straks skifte hjulcylinderen. Håber ikke at det også vil drille!
mvh Rasmus
-
husk at skifte i begge sider , hvis den går i stykker , gør den anden det sikkert også
-
Hej, kan jeg selv skifte cylinderen, ved at prøve mig frem, eller er der een der vil hjælpe mod betaling?
Jeg er nemlig lidt træt af det, og SKAL syne den inden en uge.
(Jeg har skiftet bremserør, og tjekket luftskruen i den anden side og det fungerer vidst fint, men jeg skal nok skifte den også hvis det er vigtigt!)
-
Flyt lidt tættere på Vesterhavet. Så ordner vi det B)
Mvh Jønne Ukendt
-
Er det denne Hjulbremsecylinder?
http://www.vw-shoppen.dk/product_info.php?cPath=21_88&products_id=504
-
Ikke besværlig at skifte.
Men, som skrevet, skift begge, i tilgift får du begge tromler af, støvet af og rengjort, kontrolleret bakkerne, efterset selvjusteringen, og dermed skulle du kunne undgå at den bremser uens på baghjulene, jeg formoder at håndbremsen har virket, d.v.s, kablerne kan bevæges.
Hvis ingen har nævnt det, så udluft først hjul længst væk fra hovedcyl. d.v.s højre bagh. derefter venstre bagh. måske kan det blive nødvendigt at udlufte forhjul også, og d.v.s. højre først og derefter venstre hjul.
Der er gummislanger foran rørene ovenpå svingarmene, kan du bruge en en eller anden tang som kan låses til at klemme slangerne sammen med slipper du for at bremsevæsken forlader beholderen oven på hovedcylinderen.
Det var vist alt, ellers må andre lige byde ind med tips og tricks.
Mvh. KH.
-
.....................
Hvis ingen har nævnt det, så udluft først hjul længst væk fra hovedcyl. d.v.s højre bagh. derefter venstre bagh. måske kan det blive nødvendigt at udlufte forhjul også, og d.v.s. højre først og derefter venstre hjul.
........................
Mvh. KH.
...ikke fordi det betyder alverden, men bare for at fedte lidt i det... ;) ... højre baghjul er rigtig nok længst væk, målt i luftlinie.
Men hvis det skal have mening, skal du måle afstanden i rørlængde, og eftersom forgreningen til baghjulene sidder til højre
for gearkassen, må der jo være længst til venstre baghjul... :whistle: ... eller hvá ...
-
ok, tak, jeg har nu bestilt hjulcylindre og splitter på vw-shoppen
...kan tromlerne ikke nemt sidde ret så godt fast?
-kræver det en speciel 5 punkts aftrækker..?
-
Jo hvis tromlerne ikke har været løsnet i mange år kan de sidde rimelig godt fast, men med lidt tålmodighed og arbejde kommer de fri, fjern dækslet fra hullet til justering påbagsiden af tromlen og kør bakkerne et par omgange væk fra tromlen så du er sikker på at tromlen ikke hænger på dem, kan ikke huske hvad vej de skal, men du finder jo hurtigt ud af hvad vej der er den gale når tromlen låses fast..
Hvis du ikke umiddelbart kan vriste tromlen fri må der en hammer til, jeg slår på forsiden af tromlen da jeg ikke er så vild med at slå på siderne hvor de skal være runde, tromlen er dog lavet af tykt materiale så det er nok bare mig der er overforsigtig..
Den skal have et par gode dask hele vejen rundt uden at smadre til med alt hvad man har i armene, og nogen gange skal den bearbejdes i noget tid før den slipper, go' fornøjelse med det!
-
Ja og husk at fjerne de 2 små bolte som tromlen er spændt fast med. Sætter du aftrækker på trækker du hele navet
med ud.
Mvh Jønne Ukendt
-
@ Tony, det er rigtigt nok i vores biler, rådet fik jeg for en del år siden af en mekaniker, som nok dengang har ment at det generelt er den rigtige fremgangsmåde.
Jeg har ikke tænkt på at røret bagud jo ligger i højre side på T3-erne.
Mvh. KH.
-
Det forum her er fame i orden! Tak for rådene.
Jeg får næsten blod på tanden igen! Det var ellers godt nok irriterende at den lille luft-fis knækkede, men nu er jeg bevæbnet til tænderne med gode fiduser, og venter bare på mine to cylindere! Kom nu med dem din dumme postmand.
-
Det forum her er fame i orden! Tak for rådene.
Jeg får næsten blod på tanden igen! Det var ellers godt nok irriterende at den lille luft-fis knækkede, men nu er jeg bevæbnet til tænderne med gode fiduser, og venter bare på mine to cylindere! Kom nu med dem din dumme postmand.
-
Det forum her er fame i orden! Tak for rådene.
Jeg får næsten blod på tanden igen! Det var ellers godt nok irriterende at den lille luft-fis knækkede, men nu er jeg bevæbnet til tænderne med gode fiduser, og venter bare på mine to cylindere! Kom nu med dem din dumme postmand.
-
Den store stramme 46-møtrik, der holder bremsetromlen, sendte mig over til Emil´s Motor ude i havnen, bag Refshaleøen. Der fik jeg hurtig hjælp, til en rigtig rimelig betaling, så nu er der kun et spændende lille nærlys-lygteprojekt før den er synet. Igen, tak for de gode råd.