T3nettet og T3Klub Danmark forum

T3 Fora.. => Diesel Fora => Emne startet af: kirsti efter 02. November 2015 kl: 09:36:19

Titel: gearkasse har det svært
Indlæg af: kirsti efter 02. November 2015 kl: 09:36:19
Hej alle!
Min kære T3 autocamper fra 1982 har lidt knas i gearkassen. Den er begyndt at hoppe ud af 1 og 2 gear - 3 og 4´eren funker fint. Har I nogen erfaringer? Allt gott.
Titel: gearkasse har det svært
Indlæg af: Jønne Ukendt efter 02. November 2015 kl: 13:25:27
Som regel fejler en 4trins gearkasse ikke noget. Er der problemer skyldes det oftest slør eller brud i forbindelsen mellem
gearstang og gearkasse. Ind under bilen og tjek.

Mvh Jønne Ukendt
Titel: gearkasse har det svært
Indlæg af: kirsti efter 05. November 2015 kl: 23:14:26
Hej Jønne! tak for det! det skal jeg gøre! Allt gott. Kirsti
Titel: gearkasse har det svært
Indlæg af: Jens Flensborg efter 06. November 2015 kl: 09:27:01
Kig på billedet ...
Det er enden opad der ofte volder problemer. Den indvendige runde halvmåne er ofte fyldt med skidt og sand og blokerer derfor justering af gear.

Løs begge skruer der holder stumpen der - lav først en centreret markering til efterfølgende montering - tag denne halvmåne lidt ned og rens den med bremserens. Den skal bare være ren og hullet i bunden til afløbet skal gerne være fri. Så kommer der en fin portion fedt ind i det og så sætter du denne halvmåne igen inde under kuglen fra gearkassen.

Jeg går ud fra, at syncronringene i gearkassen er okay og at alle sliddele på gearstangerne er okay. Samtidig må så skiftekulissen foran under bussen også være smøret og uden skidt?

Jens

[img size=Gearstang]http://data.motor-talk.de/data/galleries/0/18/9483/43088183/imgp5640-resize-4234117129206516639.JPG[/img]
Titel: gearkasse har det svært
Indlæg af: kirsti efter 07. November 2015 kl: 20:17:37
Hej igen, Jens!
Tak for din udførlige brskrivelse incl billedet. Det er dog hverken gået værre eller bedre end at gearstangen i går hoppede ud af sMtlige gear og jeg måtte hentes af falck. Nu står bilen og ventet på gennemgAng på et værksted. Jeg er jo lidt urolig. Håber inderlig det er en rensning og smøring af yndigheden der skal til, som du beskriver. At ingenting er knækket. Ellers må jeg vel ud T lede efter en ny gearkasse.
Vender tilbage med mere information.
Allt gott.
Titel: gearkasse har det svært
Indlæg af: Jens Flensborg efter 08. November 2015 kl: 19:48:00
Kig efter en passende gearkasse årgang 1982, enten kører du LBX (luftkølet) eller WBX (vandkølet) og jeg regner ikke med, at det er en diesel.

Du spørger efter erfaringer ... gearkassen har det ikke så godt, den skal på værksted og det kan hurtigt koste en tusse euro (min instinkt melder ud ...)

Normal oplevelse. Jeg har nu altid en reservegearkasse til min syncro liggende ... og det er et niveau på to til tre tusser i euro ...

Jens
Titel: gearkasse har det svært
Indlæg af: Aran efter 09. November 2015 kl: 08:59:41
Hvis du udfylder din profil med lokaliteten kan det være, at en lokal T3kyndig vil kaste et blik i nødens stund?