Jeg tror i denne forbindelse, at man skal skelne mellem at reparere og renovere. Reparere betyder at få noget, der er i stykker til at fungere igen. Renovere betyder at lave det så det funktionsmæssigt og holdbarhedsmæssigt er som nyt igen.
Jeg har repareret masser af gearkasser. Ingen problem. Lokaliser fejlen, skift delen og det virker igen. Men gearkassen er stadigvæk en gammel slidt gearkasse. Til gengæld er omkostningerne jo kun udskiftsningsdelene.
Hvis vi snakker om at renovere - altså i den forstand, at man skifter alle sliddele - lejer, synkronhoveder, syncromesher, pakninger, pakdåser og typisk også topgearets tandhjulspar - så kan man ikke engang købe stumperne for 3500. Det må være en meget altruistisk VW-mekaniker, der bor i Skive... eller også sker der en forveksling mellem at reparere og at renovere.